Showing posts with label Kulinarnia. Show all posts
Showing posts with label Kulinarnia. Show all posts

Thursday, August 8, 2013

Krewetki z "Kaszką"


Dla tych, którzy nie czytali wpisu o Savannah krótki wstęp. Krewetki podawane z kaszką to danie z południa Stanów. Miałam okazję rozkoszować się tą kombinacją w czasie podróży do Savannah. Rozkosz przerodziła się w zauroczenie, a potem obsesje ugotownia. Przeczytałam wiele przepisów i najbardziej podobny był na następującej stronie.

Co do kaszki to są dwie wersje i dla jasności - kaszka tutejsza zwana grits to mielona kukurydza. Pierwsza wersja to podanie kaszki bezpośrednio po ugotowaniu, skolei bardziej wymyślna wersja to podanie w postaci placka obtoczonego w mące, jajku oraz bułce tartej i smażonej na tłuszczu jak frytki. Ja jadłam druga wersję i takową postanowiłam zrobić.

Danie gotowe do spożycia !
Amerykańska kukurydziana kaszka oraz kiełbasa

Przygotowanie kaszki:

  • Przygotowujemy proporcje według przepisu na opakowaniu ponieważ różne kaszki mogą trochę różnić się; ja wziełam 5 1/3 szklanki wody (niektórzy używają mleko) oraz 1 1/3 szklanki kaszki.
  • Zagotować wodę z masłem i szczyptą soli.
  • Wrzucić kaszkę i po zagotowaniu zmniejszyć ogień na bardzo mały, gotować przez 20 minut lekko mieszając od czasu do czasu.
  • Gorącą jeszcze kaszkę wyłożyć do płaskiego naczynia, wyrównać powierzchnię kaszki do grubości 1.5 - 2 cm, włożyć do lodówki do schłodzenia. Można to zrobić dzień wcześniej. Ja trzymałam w lodówce przez 4 godziny.
  • Ze schłodzonej kaszki wyciąć krążki  o średnicy około 10 cm, ja użyłam okręgłej foremki do pierogów.
  • Kaszkowe krążki obtoczyć jak schabowe czyli maka, jajka, bułka tarta.
  • Smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor.
  • Wyłożyć na ręcznik papierowy.





Przygotowanie krewetek:

Składniki:

0.5 - 0.75 kg krewetek
2-3 łyżki oliwy
1 cebula - drobno posiekana
2 ząbki czosnku – zdusić
¼ szklanki mąki
2 szklanki bullionu z kurczaka
0.5 kg  kiełbasy (ja wziełam 4, to było mniej niż 0.5 kg i każda wielkości parówki) pokrojone w małe kawałki
Tabasco sos - 4-5  krople
Papryka - Cayenne
2 liście laurowe
Sok z połowy cytryny
Sól, pieprz 

Tabasco sos oraz papryka


  • Podszklić cebulę na oliwie.
  • Dodać czosnek i smażyć przez około 1 minutę, nie spalić czosnku !!
  • Włożyć kiełbasę i smażyć aż zacznie brązowieć.



  • Dodać mąkę i równo rozprowadzić, tak jak babcie robiły zasmażkę, ale nie za długo żeby nie zbrązowiała
  • Powoli wlać bullion, cały czas mieszając, zagotować i włożyć liście laurowe.
  • Włożyć krewetki i gotować do momentu gdy krewetki zmienią zabarwienie na różowe.
  • Dodać sos Tabasco, paprykę Cayenne, sok z cytryny oraz doprawić solą i pieprzem do smaku.






  • Wykładamy na talerz obsmażone w oleju kaszkowe krążki i polewamy sosem z krewetkami 

SMACZNEGO

Oryginalność tego dania oraz jego smak zaskoczyły nie tylko mnie, ale również rodzinę. Powiedzieli, że były to najlepsze krewetki jakie do tej pory jedli i dostałam super wyróżnienie. 

Wednesday, August 29, 2012

Wakacyjne Odkrycia - Popovers


Wyjazdy maja to do siebie, ze poznajmy nie tylko nowe lady, ale rowniez kulture i kulinaria danego regionu. Lubie probowac nieznane mi dania i niekiedy zaskakuje mnie kombinacja skladnikow, albo forma w jakiej dobrze znane mi sladniki sa podawane. Taka niespodzianka byly  “popovers”. 
Popover to lekkie, puste w srodku ciastko upieczone z ciasta nalesniko podobnego w foremce podobnej do mafinek z ta roznica, ze przez pierwsze 20 minut temp musi byc 230 C (bardzo wazne) a na nastepne 20 minute temp obniza sie do 175 C. Popovers podawane sa na cieplo z dzemami, konfiturami lub maslem na sniadanie lub miesem na obiad i kolacje. Nazwa "popover" pochodzi od faktu, że ciasto w czasie pieczenia "wyskakuje" na górze.
Krotka historia mojej milosci do popovers. Tegoroczne wakacje spedzilismy w Parku Narodowym Acadia. Campingi na terenach parkow narodowych niestety nie maja prysznicy, ale na szczescie zawsze znajdzie sie jakis “lokalny dobroczynca” ktory za mala oplata udostepnia lazienki. Rozmowy z tubylcami dostarczaja wiele cennych informacji, a ja naleze do tych co pytaja sie, rowniez o dostepnosc internetu; tak przyznaje sie sprawdzam emails w czasie wakacji, wstyd! Zostalam skierowana do budynku z darmowym internetem oraz swieza goraca kawa podawana z popovers. Budynek nie wygladal atrakcyjnie, ale wewnatrz panowala przemila atmosfera. Najlepszym okresleniem tego miejsca bedzie slowo “swietlica”. Kazdy jest tam mile widziany, kazdy ma prawo wypic kawy ile chce, zjesc tyle popovers ile wepchnie w siebie; pytanie ZA ILE – tyle ile chce sie podarowac. “Swietlica” ma swoja nazwe - Common Good Soup Kitchen i powstala w 2009 roku z inicjatywy Larry Stettnera i Bill Morrisona. Postanowili oni promowac zdrowe zywienie oraz zorganizowac miejsce spotkan dla lokalnej ludnosci szczegolnie w dlugim okresie jesienno zimowym oraz wspomagac posilkami tych co sa w potrzebie. Fundusze zebrane latem z kawy i popovers wraz z innymi dotacjami pomagaja prowadzic ta dzialalnosc. Zalozyciele oferuja rowniez klasy kulinarne oraz opublikowali ksiazke z przepisami Cooking for the Common Good: The Birth of a Natural Foods Soup Kitchen.
Nasza wakacyjna rutyna byl poranny prysznic (co niektorzy), a nastepnie kawa z popovers, sprawdzenie emails i to wszystko z widokiem na ocean. Wierzcie mi nic wiecej rano nie potrzeba. Fascynacja popovers przemienila sie w zauroczenie, a potem milosc, stad gdy tylko wrocilam w domowe pielesze zakupilam odpowiednia foremke i upieklam nalesnikowe babeczki - pychota.

Budynek Common Good Soup Kitchen

Historia powstania Common Good Soup Kitchen

Zdjecia z roznych wydarzen oraz sloik na "ofiare"

Wybor kawy i herbaty

Jadalnia z oknami skierowanymi na ocean

Jeden z woluntariuszy, ktory udzielil mi wywiadu

Moje pierwsze popovers !!!!

Popover z dzemem z dzikich jagod - pychota

 Przepis na Popovers
 Skladniki:
2 jajka
1 szklanka maki - 125 g
1 szklanka mleka - 235 ml
½ lyzeczki soli

1.     Nagrzac piekarnik do 230 C
2.     Wysmarowac foremki tluszczem i lekko posypac maka
3.     Lekko roztrzepane jajka dobrze wymieszac z maka, mlekiem oraz sola
4.     Wypelnic ½ foremki
5.     Piec w temp 230 C przez 20 minut, zmniejszyc temp do 175 C i piec przez nastepne 20 minut.
6.     Podawac gorace.
 Porcja na 6-7 popovers

Saturday, February 11, 2012

Comfort Food - Makaron muszelki z boczkiem, zielonym groszkiem oraz krewetkami

Dzisiaj jeden z ulubionych przepisow mojej corki Marty - “Makaron muszelki z boczkiem, zielonym groszkiem oraz krewetkami”.
Najprostsze wersje dan zwane pasta, czyli po prostu makaron, podawane sa ze sosem pomidorowym lub smietankowym oraz przyprawami takimi jak bazylia, oregon, tymianek i zawsze czosnek wraz z cebula. Sa wersje z kurczakiem, owocami morza, pulpetami, warzywami, pomyslowosc nie ma konca.  Poniewaz Marta bardzo lubi makarony wyszukuje rozne przepisy z ksiazek kucharskich i ten jest wedlug Rachael Ray.
Skladniki
0.5 kg makaronu muszelki
2 lyzki oliwy z oliwek
0.5 kg krewetek
300 g mrozonego groszku
120 g boczku pokrojonego w drobna kostke (w przepisie jest wloski boczek zwany pancetta, ale nasz polski boczek bedzie wysmienity)
1 cebula posiekana w kostke
3-4 zabki czosnku, zdusic
1 lyzeczka skorki z cytryny i sok z polowy cytryny
½ szklanki lisci pietruszki
2 szklanki bulionu z kurczaka
sol, pieprz do smaku

Ugotowac makaron.
Na srednim ogniu rozgrzac oliwe z oliwek i podsmazyc boczek do zbrazowienia, dodac cebule z czosnkiem i smazyc przez  nastepne 2-3 minuty.
Wrzucic krewetki, dodac sol i pieprz do smaku, gotowac 3-4 minuty az krewetki zmienia barwe na rozowa.


2/3 porcji groszku wraz ze skorka cytrynowa, liscmi pietruszki oraz 1 szklanka bulionu z kurczaka zmiksowac.


Wlac zmiksowane skladniki wraz z pozostala 1 szklanka bulionu, 1/3 porcji groszku do krewetek i wszystko razem dobrze podgrzac.
Tak ugotowane krewetki wymieszac z makaronem i odstawic na 2-3 minuty az makaron przejdzie smakiem i zaabsorbuje troche  roztworu.



Na deser upieklam jablkowy pie, ten sam co zajadalismy sie na Thanksgiving.

SMACZNEGO



Friday, February 10, 2012

“Comfort Food – Scones “

Comfort Food to potrawa, ktora jemy gdy zbiera nam sie na sentymenty, gdy ogarnia nas nostalgia, ale rowniez wtedy gdy jestesmy chorzy albo wsciekli. Comfort food ma wplynac pozytywnie na stan naszego ducha. Gdy jestem zla to gotuje cos nowego, zeby zajac mysli, gdy mnie bierze smutek to pieke. Comfort food dla moich najblizszych to - “pasta” (dania z makaronami) i pizza dla corki, kurczak i pasta dla syna, a maz szykuje kanapki. Pamietam moja mama gdy miala zly dzien robila gogel-mogel.
A jaka jest wasza “comfort food”? Przeslijcie swoje przepisy, moze nawet i zdjecia, to zrobie wpis Comfort Food Moich Obserwatorow i wloze link do waszego blog.

Dzisiaj przepis na Scones wedlug Martha Stewart, ktora w kulturze amerykanskiej uwazana jest za kreatorke stylu zycia. Prowadzi TV program z gotowaniem, ogrodnictwem, roznego rodzaju rekodzielnictwem. Urodzila sie w USA w rodzinie polskich imigrantow o nazwisku Kostyra.
Wracam do  mojego przepisu. Scones to takie brytyjskie buleczki/ciastka podawane z dzemem i herbata.


Skladniki:

1 ½ szklanki maki
2 ½ lyzeczki proszku do pieczenia
½ lyzeczki sody oczyszczonej
¼ lyzeczka soli
5 lyzek masla
3 lyzki cukru
2/3 szklanki maslanki

dodatki – moze byc cukier waniliowy, rodzynki, suszone zurawiny, orzechy, skorka pomaranczowa, cytrynowa. Mozna wszystko wymieszac, albo wybrac tylko jeden dodatek

Wymieszac make z proszkiem do pieczenia, soda oczyszczona, cukrem, sola, dodatkami i posiekac z maslem.


Wlac maslanke i delikatnie mieszajac polaczyc wszystkie skladniki.

Uformowac krazek  o srednicy 16 cm, grubosci 1.5-2.0 cm, pociac na 8 trojkatow, tak jak pizze.


Blache wylozyc pergaminem, rozlozyc wyciete trojkaty i piec w temp. 200 C przez 15-18 minut.

SMACZNEGO

Monday, April 25, 2011

Wielkanocne Wspominki

Wielkanoc w Stanach to jeden dzien, niedziela i pozbawiona takich Polski tradycji jak swiecenie pokarmow, Grob Panski i lany poniedzialek; coz co kraj to obyczaj. Na szczescie mieszkajac w New Jersey nie jest trudno znalezc polska parafie gdzie w Wielka Sobote mozna pojechac na swiecenie pokarmow. W tym roku byla to dla mnie troche wyjatkowa Swieconka poniewaz moja sasiadka, ktora jest trzecim pokoleniem Polakow mieszkajacym w Stanach postanowila nauczyc sie robic pisanki, przygotowac koszyk i pojechac ze mna do kosciola. Dzien wczesniej pojechalysmy do Polskiego sklepu zakupic baranka z masla, kielbase, szynke oraz babke. Ugotowalysmy jajka w skorupkach cebuli i gdy ostygly zabralysmy sie za skrobanie wzoru. Moja Mama zawsze tak robila i nie wyobrazam sobie Wielkanocy bez pisanek-skrobanek. Sasiadka byla uradowana, ze moze tak przygotowac sie do Wielkanocy i byla bardzo wzruszona gdy zobaczyla ile ludzi pojawilo sie w kosciele z koszyczkami do swiecenia pokarmow.

W niedziele Wielkanocna w ramach rodzinnego spaceru wybralismy sie do pobliskiego parku Duke Farms. Posiadlosc ta zbudowal James Buchan Duke w 1893. Rodzina Duke dorobila sie majatku na produkcji tytoniu oraz budowie licznych elektrowni. James Duke prowadzil liczna dzialalnosc filantropijna. Dwukrotnie zonaty z druga zona mial corke, Doris, ktora wychowala sie na Duke Farms w Hillsborough, NJ, gdzie ja obecnie mieszkam. Miala 12 lat gdy zmarl jej ojciec, ale juz w tak wczesnym wieku postanowila kontynuowac to piekne dziedzictwo filantropii. Historia jej zycia jest calkiem ciekawa, ale to juz innym razem. Szklarnie z kolekcja rzadkich roslin zostaly udostepnione do zwiedzania w 1964. W ostatnich latach prowadzone sa intensywne prace renowacyjne i szklarnie zostana oddane do zwiedzania jesienia tego roku. Doris podarowala cala posiadlosc ze znacznym majatkiem na dzialalnosc edukacyjna dotyczaca lokalnej flory i fauny oraz ochrony srodowiska. Doris bardzo duzo podrozowala i stad w Duke Farms jest mala kolekcja statuetek przywiezionych z jej wypraw do Europy, ktore bardzo ciekawie komponuja sie z otaczajaca je roslinnoscia. Mamy szczescie mieszkac 5-7 minut jazdy samochodem od tego miejsca, ktore jest bardzo unikatowe.






Na zakonczenie swiat upieklam zgodnie z tradycja Amerykanska szynke z ananasem, nadziewana gozdzikami i polana sosem musztardowo-cukrowo-ananasowym.

Wielkanoc minela nam w atmosferze cos dla ducha i cos dla ciala.

Sunday, January 9, 2011

Przepisy ciasteczkowe

Gdyby ktos mial ochote na pieczenie ciasteczek zamieszczam przepisy.

Czekoladowe lamance

226 gram lekko slodkiej czekolady, posiekac
1 ¼ szklanki maki
½ szklanki kakao
2 lyzeczki proszku do pieczenia
¼ lyzeczki soli
114 gram masla w temp pokojowej
1 ½ szklanki brazowego cukru
2 jajka
1 lyzeczka wanili
1/3 szklanki mleka
1 szklanka cukru
1 szklanka cukru pudru

Rozpuscic czekolade i schlodzic.

Wymieszac make, kakao, proszek do pieczenia i sol.

Utrzec brazowy cukier z maslem, dodac jajka z wanilia, na koncu czekolade.

Na wolnych obrotach miksera dodawac na przemian make wymieszana z pozostalymi skladnikami i mleko.

Podzielic ciasto na 3 czesci, zawinac we folie i wlozyc do lodowki na 2 godziny, moze byc dluzej.

Wyciagnac ciasto i formowac kulki wielkosci 2 cm, obtaczac w zwyklym cukrze, a nastepnie w cukrze pudrze, piec okolo 13-14 minut w temp 180 C do momentu pojawienia sie pekniec na powierzchni.


Po prawej stronie czekoladowe lamance, po lewej Meksykanskie sniezynki


Meksykanskie sniezynki

½ szklanki cukru pudru
227 gram masla w temp pokojowej
2 szklanki maki
1 szklanka posiekanych migdalow lub orzechow
¼ lyzeczki soli
2 lyzeczki wanilii
cukier puder do obtaczania

Utrzec cukier puder z maslem i wanilia az do polaczenia skladnikow.

Wymieszac z maka oraz migdalami lub orzechami i sola.

Uformowac kulki wielkosci 2 cm i piec przez 12-17 minut w temp 165 C.

Lekko schlodzic i obtoczyc w cukrze pudrze.

Drugi raz obtoczyc w cukrze pudrze gdy beda juz calkowicie schlodzone.




Ciasteczka malinowe



226 gram bialej czekolady
114 gram masla w temp pokojowej
1 szklanka cukru
1 lyzeczka sody oczyszczonej
¼ lyzeczki soli
2 jajka
2 ¾ szklanki maki
½ szklanki dzemu malinowego
biala czekolada do dekoracji

Posiekac polowe bialej czekolady i odlozyc.

Druga polowe porcji bialek czekolady rozpuscic w lazni wodnej i schlodzic.

Rozetrzec maslo, dodac cukier, sode oczyszczona oraz sol, ucierac az polacza sie wszystkie skladniki.

Dodac jajka i rozpuszczona czekolade, polaczyc.

Dodac make i dobrze polaczyc z pozostalymi skladnikami.

Wymieszac z posiekana biala czekolada.

Uformowac okragle krazki wielkosci 2 cm (lekko splaszczyc) i piec 7-9 minut w temp 190 C az brzegi zbrazowieja.

Przed podaniem lekko rozpuscic dzem oraz w osobnym garnuszku biala czekolade.

Rozprowadzic jedna lyzeczke dzemu na kazdym ciasteczku , po czym lekko udekorowac biala czekolada.

Monday, April 26, 2010

Niespodziewanie Wolny Dzien

Juz od wczoraj czulam bol w dolnej czesci kregoslupa, ale zrzucalam to na kark kopania i wywozenia ziemi, i mialam nadzieje, ze wszystko bedzie w porzadku. Niestety mylilam sie i to bardzo. Rano bez wiekszych problemow wzielam prysznic i ubralam sie, ale gdy przyszlo do zalozenia butow to usiadlam i juz nie wstalam. Po kilku minutach z przeszywajacym bolem doszlam do kanapy i przyjelam pozycje lezaca. Oczywiscie dorwala mnie rwa kulszowa , a rwa kulszowa niestety, ale tak szybko sama nie mija. Jak na razie jestem na silniejszych tabletkach przeciwbolowych.
Nie moglam calego dnia przelezec stad zabralam sie za gotowanie. Przygotowalam jedno z moich ulubionych dan KISIR. Kisir jest to salatka turecka sporzadzona z kaszy bulgur, przecieru pomidorowego, pomidorow, cebuli i ewentulanie innych warzyw oraz przypraw. Bulgur to wysuszone ziarna pszenicy twardej, ktore sa najpierw uparowane, a nastepnie wysuszone i pokruszone.

Skladniki:
1-2 pomidory, pokrojone w kostke
1 cebula, posiekana w kostke
1 papryka (zielona lub czerwona) pokrojona w kostke
1 ogorek pokrojony w kostke
1 szklanka bulgur
1-2 lyzeczki pasty pomidorowej
1 lyzeczka soku cytrynowego lub sok z jednej cytryny
2-3 lyzki oliwy z oliwek
crashed red pepper (nie wiem jak to okreslic po polsku)
1 ¼ szklanka gotujacej wody
2 lyzki posiekanej swiezej pietruszki

1. Zalac bulgur gotujaca woda i trzymac pod przykryciem az cala woda zostanie wchlonieta (7-10 minut).
2. Podgrzac oliwe z oliwek i podsmazyc cebule na zloty kolor.
3. Dodac pokrojona papryke oraz pomidory i lekko podsmazyc, 2-4 minuty.
4. Wymieszac delikatnie ugotowany bulgur z pasta pomidorowa oraz cebula z warzywami.
5. Dodac do smaku sok z cytryny, sol oraz crashed red pepper.

Uwagi:
Ogorek oraz pietruszka sa do wyboru. Cebula oraz pozostale warzywa moga byc dodane bez podsmazania, ja preferuje lekko podsmazone.

Przepis ten dostalam od dziewczyny imieniem Orkide, ktora urodzila i wychowala sie w Turcji, doktorat zrobila w Niemczech, a teraz pracuje w tym laboratoirum co ja. Przepis ten jest wiec jak najbardziej autentyczny.