Wednesday, August 29, 2012

Wakacyjne Odkrycia - Popovers


Wyjazdy maja to do siebie, ze poznajmy nie tylko nowe lady, ale rowniez kulture i kulinaria danego regionu. Lubie probowac nieznane mi dania i niekiedy zaskakuje mnie kombinacja skladnikow, albo forma w jakiej dobrze znane mi sladniki sa podawane. Taka niespodzianka byly  “popovers”. 
Popover to lekkie, puste w srodku ciastko upieczone z ciasta nalesniko podobnego w foremce podobnej do mafinek z ta roznica, ze przez pierwsze 20 minut temp musi byc 230 C (bardzo wazne) a na nastepne 20 minute temp obniza sie do 175 C. Popovers podawane sa na cieplo z dzemami, konfiturami lub maslem na sniadanie lub miesem na obiad i kolacje. Nazwa "popover" pochodzi od faktu, że ciasto w czasie pieczenia "wyskakuje" na górze.
Krotka historia mojej milosci do popovers. Tegoroczne wakacje spedzilismy w Parku Narodowym Acadia. Campingi na terenach parkow narodowych niestety nie maja prysznicy, ale na szczescie zawsze znajdzie sie jakis “lokalny dobroczynca” ktory za mala oplata udostepnia lazienki. Rozmowy z tubylcami dostarczaja wiele cennych informacji, a ja naleze do tych co pytaja sie, rowniez o dostepnosc internetu; tak przyznaje sie sprawdzam emails w czasie wakacji, wstyd! Zostalam skierowana do budynku z darmowym internetem oraz swieza goraca kawa podawana z popovers. Budynek nie wygladal atrakcyjnie, ale wewnatrz panowala przemila atmosfera. Najlepszym okresleniem tego miejsca bedzie slowo “swietlica”. Kazdy jest tam mile widziany, kazdy ma prawo wypic kawy ile chce, zjesc tyle popovers ile wepchnie w siebie; pytanie ZA ILE – tyle ile chce sie podarowac. “Swietlica” ma swoja nazwe - Common Good Soup Kitchen i powstala w 2009 roku z inicjatywy Larry Stettnera i Bill Morrisona. Postanowili oni promowac zdrowe zywienie oraz zorganizowac miejsce spotkan dla lokalnej ludnosci szczegolnie w dlugim okresie jesienno zimowym oraz wspomagac posilkami tych co sa w potrzebie. Fundusze zebrane latem z kawy i popovers wraz z innymi dotacjami pomagaja prowadzic ta dzialalnosc. Zalozyciele oferuja rowniez klasy kulinarne oraz opublikowali ksiazke z przepisami Cooking for the Common Good: The Birth of a Natural Foods Soup Kitchen.
Nasza wakacyjna rutyna byl poranny prysznic (co niektorzy), a nastepnie kawa z popovers, sprawdzenie emails i to wszystko z widokiem na ocean. Wierzcie mi nic wiecej rano nie potrzeba. Fascynacja popovers przemienila sie w zauroczenie, a potem milosc, stad gdy tylko wrocilam w domowe pielesze zakupilam odpowiednia foremke i upieklam nalesnikowe babeczki - pychota.

Budynek Common Good Soup Kitchen

Historia powstania Common Good Soup Kitchen

Zdjecia z roznych wydarzen oraz sloik na "ofiare"

Wybor kawy i herbaty

Jadalnia z oknami skierowanymi na ocean

Jeden z woluntariuszy, ktory udzielil mi wywiadu

Moje pierwsze popovers !!!!

Popover z dzemem z dzikich jagod - pychota

 Przepis na Popovers
 Skladniki:
2 jajka
1 szklanka maki - 125 g
1 szklanka mleka - 235 ml
½ lyzeczki soli

1.     Nagrzac piekarnik do 230 C
2.     Wysmarowac foremki tluszczem i lekko posypac maka
3.     Lekko roztrzepane jajka dobrze wymieszac z maka, mlekiem oraz sola
4.     Wypelnic ½ foremki
5.     Piec w temp 230 C przez 20 minut, zmniejszyc temp do 175 C i piec przez nastepne 20 minut.
6.     Podawac gorace.
 Porcja na 6-7 popovers

6 comments:

  1. A gdybys tak jeszcze zechciala podzielic sie przepisem, bo piszesz enigmatycznie o ciescie nalesniko-podobnym, a nie wiem, na ile ma byc podobne. Pliiis!
    Pozdrawiam

    ReplyDelete
  2. Pierwszy raz słyszę o takich specjałach.
    Napisz jak to się robi;-)
    Buziaki przesyłam.

    ReplyDelete
  3. o, tak, ja też proszę o przepis,bo popovers'y wyglądają bardzo smakowicie :)

    ReplyDelete
  4. Fajna historia. Popovers sa przepyszne, szczegolnie podane z dzikimi jagodami, ktorych obfitosc w Maine jest powalajaca.
    To co mnie osobiscie urzeklo w tej historii to naturalna szczerosc woluntariuszy. Woluntariat w Stanach jest bardzo rozwinieta forma dzalania i gdybym mial mozliwosc opisania tej historii w moim blogu, to bylaby ona w grupie tematow "americana" bowiem jest bardzo amerykanska :-)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ja bardzo lubie Twoja "Americana" i mozesz opisac popovers po swojemu z podaniem link to mojego blogu :-)

      Delete
  5. Przepraszam, ze link do przepisu nie dzialal, juz uaktywnilam oraz dopisalam przepis po polsku pod zdjeciami.
    Dziekuje za komentarze, pozdrawiam i zycze smacznego.

    ReplyDelete