Dla odmiany tym razem będzie o pólnocnej części Stanów i trochę zawieje chłodem. Region północny jest krajobrazowo bliższy Polsce, szczególnie jeżeli chodzi o lasy. Nostalgia ciągneła nas w te strony, znajomi polecili camping w Maine nad Sebago Lake i tak zaczeła się nasza przygoda z Maine oraz okolicą. Kilka godzin jazdy od campingu są Góry Białe z Górą Waszyngtona, najwyższym szczytem (1,917 m) w stanie New Hampshire, prawdziwym wyzwaniem dla samochodu. Tak, samochodu ponieważ na szczyt
można
wjechać samochodem albo pociągiem zwanym Cog Railway jak kto woli i ma extra gotówkę ponieważ to jest droga impreza. My nasze extra zostawiamy na inne atrkacje,
ale dla wyobrażenia tutaj jest link to kilku
video clips. Wjazd
samochodem to również przeżycie i nie raz zamykałam oczy gdy samochód zbliżał się do krawędzi drogi. Jednego roku wjechaliśmy ze znajomymi, a schodziliśmy szlakiem. Było to jedno z najdłuższych zejść w moim życiu i chwilami szlak był
przyjemny, ale ogólnie wyczerpujący. Non stop trzeba było złazić z ogromnych głazów
i ponieważ należę do niskich wzrostem musiałam skakać jak kozica. Nogi bolały mnie przez następne kilka dni.
Kilka ciekawostek:
- wejście na szczyt
z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych dozwolone jest tylko w miesiącach
letnich ponieważ pogoda zmienia
się drastycznie i było to powodem kilku wypadków śmiertelnych np. w czasie naszej pierwszej wizyty u podnóża góry było około 24C a na szczycie 4C
- na tym szczycie
pobito 3 rekordy klimatyczne, a najsłynniejszy dotyczy prędkości wiatru - 12
kwietnia 1934 odnotowano w porywie prędkość wiatru 103 m/s
- w czerwcu każdego roku organizowany jest bieg, w sierpniu wyścig kolarzy i we wrześniu samochodów na szczyt góry
 |
| Widok ze szczytu w piękny słoneczny dzień |
 |
Mgła nagle zasłoniła widoki i kolejka wyglądała jakby miała jechać do nieba |
 |
Marta trzyma gruby łańcuch, którym dom jest przytwierdzony do skał żeby wiatr nie oderwał budynku od gruntu |
 |
| Zaczynamy schodzić w dół |
 |
| Widoki przepiękne |
 |
| Ostanie spojrzenie na szczyt i potem wejście w las |
Dobrze jest mieć takie wakacyjne wspomnienia. Dzięki pisaniu blog częściej wracam do starych zdjęc. Wyjazdy do Maine i Gór
ę Waszyngton miały miejsce w latach 2005-2007.