Showing posts with label Dom. Show all posts
Showing posts with label Dom. Show all posts

Sunday, October 6, 2013

Z lotu ptaka


Dzisiaj uniesiemy sie troche ponad ziemie.
Jedni lubia latac samolotami, inni nie i ja naleze do tej pierwszej grupy. Uciazliwe jest tylko czekanie na lotniskach w dzisiejszych czasach kiedy to wymagane jest pojawienie sie na 3 godziny przed wylotem. Sam przelot, szczegolnie gdy celem jest nowe miejsce to ogromna frajda. Poznalam troche wschodnia czesc Stanow i jeszcze tam kiedys wroce, marza mi sie Hawaje, Argentyna oraz Chile, ale najczesciej latam ponad Atlantykiem poniewaz moj dom rodzinny jest w Poznaniu, a w Hillsborough, Stanie New Jersey zamieszkuje obecnie. Gdy lece do Polski to oczy sie smieja, a moze raczej lzawia na widok Lawicy; laduje w Newarku (lotnisko w stanie New Jersey) i mysle sobie jak dobrze jest byc w domu.  Mozna dostac zawirowania, prawda? kocham te dwa domy i w obydwu czuje sie swietnie.
Dzisiaj kilka powietrznych zdjec z moich przelotow.
Poznań, Osiedle Rataje
Łazarz, część Dzielnicy Grunwald z Halę Arena
Zarośnięty stadion im. Edmunda Szyca (wcześniej im. 22 Lipca), 
obecnie przeznaczony do rozbiórki 
oraz słynne targowisko przy ulicy Bema
Dzielnica Wilda
Zdjęcia poniżej przedstawiają Stan New Jersey z widokiem na Manhattan oraz zaplecza miasta czyli magazyny i sieć autostrad.






W lutym 2013 moj przelot z Europy do USA zostal urozmaicony o ladowanie w Kanadzie. Okazalo sie, ze nad Atlantykiem pogoda byla wyjatkowo wietrzna i juz przed startem poinformowano nas, ze bedzie ladowanie w Kanadzie w celu doladowania paliwa. Dla wyjasnienia, lot z Europy do USA jest pod wiatr stad przelot jest czesto o godzine dluzszy, a gdy burze szaleja nad Oceanem to samolot zuzywa wiecej paliwa. Podroz zaczela sie wydluzac, ale miedzy-ladowanie okazalo sie calkiem ciekawym doswiadczeniem. Otoz wyladowalismy w Gander, porcie lotniczym polozonym w Nowej Funlandii, Kanadzie. Jest to lotnisko gdzie samoloty czesto doladowuja paliwo i nie byloby w tym nic specjalnego gdyby nie wydarzenia z dnia 11 wrzesnia 2001 roku. Po ataku terorystycznym na Wieze World Trade Center w Nowym Yorku oraz budynek Pentagonu, wszystkie lotniska w USA zostaly zamkniete, cisza na niebie, a samoloty bedace juz w powietrzu skierowano do Kanady. W Gander wyladowalo wowczas 39 samolotow niosacych okolo 6700 ludzi z 100 krajow. Mieszkancy tej malej miejscowosci  zaopiekowali sie wszystkimi bardzo serdecznie, karmiac i otwierajac swoje domy zupelnie obcym przybyszom. Wielu podroznych wrocilo pozniej do Gander z cieplymi podziekowaniami.
Oto kilka zdjec z tego miejsca:


Lokalizacja Gander
Budynek lotniska
Lotnisko
Miejscowosc Gander
Stara prawda "podroze ksztalca" i zachecam do wedrowek bliskich i dalekich.

Thursday, May 24, 2012

Majowy Ogród dla Mamy


Majowy ogród zachwyca intensywnością barw. Soczysta zieleń podkreśla kolory kwiatów, które mienią się odcieniami różu, fioletu oraz żółci. Jest to miesiąc irysów, piwoni, naparstnicy, goździków, bodziszków oraz wielu innych gatunków.

Mój Majowy Ogród dedykuję wszystkim mamusiom, matulkom, mamom, a mojej Mamie szczególnie. Gdybym mogła zebrałabym wszystkie kwiaty w jeden wielki bukiet dla Niej,
z życzeniami wszystkiego co najlepsze.



Przyznam się, że w ogrodzie lubię pracować sama. Jest to dla mnie forma odpoczynku od hałasów w laboratorium oraz od ludzi. Nie mniej mam wiernego towarzysza, który czasami pozwala się sfotografować w swej pięknej okazałości.


Thursday, December 15, 2011

Przedswiatecznie

Swieta, Swieta to czas radosci i obdarowywania sie upominkami. Nie  do konca jestem przekonana, czy to ostatnie powinnam wymieniac poniewaz nie podoba mi sie to szalenstwo zakupow, ale tak jest, wszyscy daja sobie prezenty. Najwieksza przyjemnosc sprawia mi dawanie prezentow dzieciom oraz ubogim. Moje dzieci to juz nastolaty, ale oczywiscie pod choinka beda dla nich paczki, paczuszki. Co do pomocy tym co sa w potrzebie to chcialabym zareklamowac fundacje Heifer International. Jest to miedzynarodowa organizacja dzialajaca od 1944 roku, ktorej celem jest wspomaganie nabiedniejszych rodzin poprzez rozne formy zwiazane z produkcja roslinna i zwierzeca. Zebrane fundusze przeznaczane sa na zakup zwierzat hodowlanych, drzew, nasion itd. Laboratorium, w ktorym pracuje co roku kupuje swinie. Tematyka naszych badan sa wirusy zarazajace swinie stad taki nasz gest w tym kierunku. Moja rodzina postanowila zakupic kurczaki.
A co u mnie w domu w tym przedswiatecznym okresie?
Choinka stoi juz ubrana jak strojna panienka, kartki swiateczne wyslane, a i dom udekorowany jest swiatelkami. Jak wiecie staram sie zawsze zrobic nowe ozdoby i w tym roku zafrywolitkowalam sie i zrobilam kilka gwiazdek. Tradycjnie bede jeszcze piec ciasteczka, ale to na krotko przed Wigilia poniewaz pieklam juz tydzien temu i wszystko zniknelo.
Do Gwiazdki mamy jeszcze tydzien czasu, a wiec bedzie bardziej odpowiedni moment na skladanie zyczen, na razie zycze przyjemnosci w przygotowaniach.

Dekoracja domu


Kartki recznie robione

Frywolitkowa gwiazdeczka

Frywolitkowa gwiazdeczka

Sunday, March 27, 2011

Kuchnia Przed i Po

Kupilismy dom z ciemna i niefunkcjonalna kuchnia z determinacja, ze bedzie to pierwsze pomieszczenie do remontu. Jak wynikalo z planow domu w pierwotnym projekcie okno kuchenne wychodzilo na ogrod, ale ktorys tam wlasciciel dobudowal pokoj za kuchnia blokujac doplyw naturalnego swiatla. Dom bardzo zyskal powierzchniowo na dodatkowym pokoju, ktory spelnia funkcje pokoju rodzinnego, ale kuchnia stracila charakter, nie bylo w niej miejsca zeby przysiasc i gotowanie nie sprawialo przyjemnosci. Postanowilismy zlikwidowac sciane pomiedzy kuchnia a jadalnia i stworzyc duza otwarta przestrzen spelniajaca role kuchnio-jadalni.
Moj maz nie tylko sam zaprojektowal ta kuchnie ale rowniez wykonal, z wyjatkiem usuniecia sciany. Szafki i blat sa z IKEA. Bylo wiele rozmow i wizyty w roznych lokalnych sklepach z meblami kuchennymi zanim wybor padl na IKEA. Szafki Amerykanskie sa ciezkie w wygladzie i wieloktronie drozsze stad ostateczna decyzja byla – IKEA.

Przed



Po



Sunday, March 20, 2011

Wiosenny chlopak

Kuba urodzil sie 21 Marca 1997 i wowczas to byl pierwszy dzien wiosny. 14 urodziny Kuby swietowalismy tradycyjnie z tortem i specjalnym obiadem. Solenizanci w moim domu moga wybrac w dniu urodzin wyjscie do restauracji albo cos wyjatkowego na obiad. Kuba zdecydowal sie na pozostanie w domu i poprosil o dary morza podane w postaci lasagne. Rafal jest specjalista od tzw. seafood lasagne, ja natomiast przygotowalam malze ugotowane na parze w sosie czosnkowo-winnym.


Thursday, April 29, 2010

Czy deck to taras?

Co to jest deck? Coz, nie studiowalam architektury, a wiec nie znam okreslen w jezyku polskim dotyczacym budownictwa. Taras wydaje sie byc najbardziej zblizony do tego czym jest deck.

Najpierw kilka zdjec z internetu. Pierwsze zdjecie to deck, dosyc popularny element tutejszych zabudowan, zawsze w tylnej czesci domu.


Teraz porch, zawsze na froncie domu. Wydaje mi sie, ze rzadziej pojawia sie w architekturze tego regionu, a skolei jest bardzo powszechny w poludniowych stanach i wszedzie tam gdzie sa duze domy o charakterze farmerskim.


Patio wywodzi sie z Hiszpani i jest miejscem przylegajacym do domu i spelnia taka sama funkcje jak deck, czyli jest miejscem do rekreacji i spozywania posilkow na zewnatrz.


My mamy deck, sami zobaczcie, zapraszam na kawe.

Monday, April 5, 2010

Dom

Rok temu o tej porze bylismy na etapie szukania domu. Intensywnie ogladalismy domy w Highland Park, gdzie wynajmowalismy mieszkanie w dwu-rodzinnym domu od 6 lat. Domy w Highland Park, wiekszosc w stylu kolonialnym, mialy wiele uroku wynikajacego z ich wieku. Niestety to co bylo dostepne na rynku wymagalo sporych nakladow finansowych na remont. Zaden z tych domow nie mial rowniez duzego ogrodu, ale mieszkajac w tym miasteczku wiedzielismy o tym. Gdy zobaczylam kolejny juz dom, z kuchnia, ktora trudno byloby nazwac kuchnia postanowilismy powiekszyc teren naszych poszukiwan. Najwazniejszym elementem w wyborze innego miasteczka byly szkoly. Na szczescie na internecie mozna wszystko sprawdzic. Przesiedzialam dwie noce czytajac raporty z roznych szkol i ostatecznie nasz wybor padl na Hillsborough, gdzie szkoly mialy dosyc wysoki ranking. Sprawdzilismy co jest na sprzedaz i dwa dni pozniej jechalismy z nasza agentka obejrzec trzy domy. Ten, w ktorym mieszkamy byl pierwszy na naszej liscie. Byla to milosc "od pierwszego wejrzenia". Dom jako dom nie jest wyjatkowy, ale polozenie ma unikatowe. Na tylach domu jest park i sasiadow mamy tylko po prawej, i lewej stronie. Urok polozenia tego dom zrobil na nas takie wrazenie, ze nastepnego dnia postanowilismy zlozyc oferte, ktora zostala przyjeta bez wiekszych problemow. W czerwcu minie rok od naszego zamieszkania. Na razie zdjecie lokalizacji domu.